Lokale ildsjeler går sammen om ny intimscene for levende musikk og kunst i kunstforeningens lokaler i Ås i Follo, Akershus.
Blue Canvas er varemerket til den nyetablerte, ideelle medlemsforeningen Ås jazzklubb, som får fast tilholdssted i Ås kunstforenings nye Galleri Å. Bak satsingen står fire lokale ildsjeler med erfaring fra musikk- og kunstfeltet; Harriet Kjus Müller-Tyl, Ole-Petter Berger, Sverre Strand Teigen og Knut Werner Lindeberg Alsén.
Levende møteplass for musikk og kunst
– Ambisjonen er større enn å arrangere en serie konserter over hele året. Blue Canvas skal være en levende og intim møteplass for musikk og kunst, med jazz som et viktig utgangspunkt, sier Harriet Kjus Müller-Tyl, leder for den nye jazzforeningen. – Dørene skal også være åpne for andre musikalske uttrykk, improvisasjon og samarbeid på tvers av kunstformer, noe vårt valg av varemerke for klubben, «Blue Canvas», reflekterer, fortsetter hun, – «Blue» gir assosiasjoner til jazzens og bluesens musikalske tradisjoner, mens «Canvas» – lerret – peker mot visuell kunst, kreativitet og nye kunstneriske uttrykk.
Müller-Tyl forteller at jazzen alltid har hatt en helt spesiell plass i hjertet hennes. Som utdannet jazzmusiker fra Wien synes hun det er stor stas og veldig motiverende å få være med på å skape en arena for levende musikk og kunst sentralt i Ås sentrum.
Sentrale ressurser i etableringen og driften av Blue Canvas er Ole-Petter Berger og Knut Werner Lindeberg Alsén. Berger har lang erfaring fra norsk musikkliv som musiker, arrangør og lydprodusent, mens Lindeberg Alsén gjennom sitt virke som leder av Ås kunstforening har har stått i spissen for utviklingen av Galleri Å som en avholdt og populær kulturarena med kunstutstillinger og andre kulturarrangementer midt Ås sentrum, rett ved togstasjonen.
Blue Canvas/Ås jazzklubb vil arrangere månedlige konserter i Ås kunstforenings lokaler i Galleri Å. Det blir intim setting med plass til rundt 100 publikummere, og styret for jazzklubben melder at de allerede disponerer et flygel av svært god kvalitet.

Blue Canvas viser bredden i den nye jazzklubbens ambisjoner med et sterkt sesongprogram som spenner fra jazz til tango, swing, viser og gospel med mer. Lørdag 16. januar står Solveig Slettahjell Quartet for åpningskonserten, og arrangøren garanterer en eksklusiv og intim konsertopplevelse for om lag 100 publikummere midt i billedkunstner Marius Wangs blå univers bestående av arbeider i skjæringspunktet mellom fotografi, maleri og skulptur.
Vil bygge et klubbmiljø
Ås jazzklubb er en medlemsbasert klubb, og initiativtakerne inviterer alle musikk- og kunstinteresserte til å bli med fra starten. Billetter til enkeltkonserter legges ut i november, men allerede nå kan man kjøpe medlemskap og få to valgfrie konsertbilletter inkludert. Med medlemskort er man også sikret EarlyBird-tilbud, invitasjoner til kunståpninger og rabatt ved kjøp av kunst.
– Målet er å gi publikum gode opplevelser der musikk og visuell kunst møtes og beriker hverandre, avslutter Harriet Kjus Müller-Tyl, leder for den helt ferske jazzklubben i Ås.
Komplett sesongprogram og informasjon om kjøp av medlemskort finnes på Ås jazzklubb/Blue Canvas’ nettsider.